Naturalne wypełnienie czy syntetyk

Twoja sypialnia jest już prawie gotowa! Szukasz kołdry.

Odpowiednia kołdra powinna Cię grzać w porze jesienno- zimowej i gwarantować dobrą cyrkulację powietrza latem, nie przegrzewać ciała.

Puch, pierze czy syntetyk. Pomogę dokonać trafnego wyboru. Zależy od wielu preferencji, zależy od tego, czy np. nie jesteśmy alergikami. Z pewnością dla alergików nie są wskazane.

Puch to miękkie ptasie piórka. Kołdry puchowe z zasady wykonuje się z puchu kaczego lub gęsiego, chociaż gęsi jest ponoć uznawany jako bardziej sprężysty oraz wytrzymały niźli gęsi.

Wypełnienie puchowe można połączyć z włóknem termoregulacyjnym, np. jak w kołdrze Tempur- FIT Standard.

Pierze to pióra ptasie z puchem. Są one cięższe, a ich właściwości termoizolacyjne są troszkę gorsze, ale tak samo, jak puch, jest to produkt naturalny! Pozytywem jest też korzystna cena. Także w tym przypadku- lepsze jest pierze gęsie. Generalnie na jakość kołdry wpływa stopień wypełnienia komór.

 

Włókno poliestrowe używane do wypełnień kołder także cieszy się dużym zainteresowanie. Składa się ono ze spiralnie skręconych włókien posiadających wewnątrz powietrzne kanaliki. Kołdry z tym wypełnieniem są lekkie, elastyczne i nie elektryzują się. Na pewno ich cechy termoizolacyjne są mniejsze niż puchowych czy wełnianych, dlatego rekomendować je można do wnętrz ogrzewanych. Włóknem poliestrowym wypełnić można np. letnie kołdry.

Włókna silikonowe jako wypełnienie to po prostu włókna poliestrowe pokryte warstwą śliskiego silikonu, gwarantującego elastyczność, nie dopuszczające do zbijania czy płaszczenia się włókien, a przy tym jest lekka. Jest to bardziej luksusowa opcja włókien poliestrowych. Ponadto silikon to naturalna ochrona przed bakteriami, pleśnią czy kurzem. Zaleca się do ciepłych pomieszczeń.

Bambus, nie tylko jako wypełnienie kołder, staje się coraz bardziej znany. Z jego włókien produkuje się koce i materace, i właśnie kołdry.  Bardziej miękki niż bawełna, nadzwyczajnie wytrzymały. Jest doskonałym regulatorem ciepła- zimą nie pozwoli na utratę temperatury, a latem zagwarantuje dobrą wentylację. Bambusowe wypełnienia stosuje się zatem do kołder całorocznych. Bambus ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne i są polecane alergikom.

 Kukurydziane wypełnienie uzyskuje się dzięki fermentacji cukru kukurydzianego, a kwas mlekowy przerabia na polimery. Takie kołdry poleca się alergikom oraz osobom z problemami skórnymi, albowiem dają skórze oddychać. Mogą być użyte do kołder całorocznych. Biodegradowalne! Niestety mało popularne.

Kołdry mogą być także wyprodukowane z bawełny. Jej zalety to przewiewność oraz zdolność do utrzymywania ciepła.

Organiczna bawełna jest materiałem naturalnym, z upraw nie stosujących pestycydów oraz innych dodatków chemicznych. Bio bawełna może być uprawiana na polach, wolnych od chemikaliów od mniej więcej 3 lat.

Ostatnie naturalne kołdry to kołdry wełniane, zazwyczaj wyprodukowana z wielbłądziego bądź owczego runa, jest ciepła i miękka. Najlepsza i najdroższa jest z merynosów australijskich, ale te poprzednio wymienione są także pierwszorzędne. Kołdry te łagodzą dolegliwości reumatyczne, wskazane na zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia mięśni; masuje ona ciało, pobudzając krążenie. Kołdry te można używać cały rok.

 Warto wiedzieć, że kołdry i te naturalne i te z wypełnieniem sztucznym można prać, a te z poliestrowym w temperaturze nawet do 95 stopni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl